..
..

L'Esport Solleric presentat per Joan OLIVER i RAMON


Ciclista del C.C.D.S.

Capçalera Esports Escut i lema del Senyera Olímpica. Fotos C.C.D.S.
Facebook Joan Oliver.-
Portada Ciclisme
Cicloturistes del C.C.D.S. Escola de Ciclisme Tir de Passetja Atletisme Espeleologia Carretons Societat Defensora Gloses Tribuna.
..
..
Únicament amb un equip excepcional es pot aconseguir aquest desenvolupament

que et converteix en un referent!

..

Email

 Vols contactar amb  el C.C.D.S.?

C.C.D.S.................................................ccds@esportsolleric.net
President C.C.D.S.......................president@esportsolleric.net
Secretari C.C.D.S............................secretari@esportsolleri.net
Cicloturisme...................cicloturistesccds@esportsolleric.net
Tir de Passetja.........................fonersccds@esportsolleric.net
Facebook................................................................facebookccds
..
..
..
Notícies.

ANY 2012 ANY 2013 ANY 2014 ANY 2015
ANY 2016 ANY 2017 ANY 2018 ANY ........
..
..
..
ANY 2019
..
..
..
foto de Joan Oliver Ramon.
..
..

Publicat a SA VEU, 19-04-2019.


Ciclisme.

Trofeu Infineathai de Pista.

Andreu Bernat i Llorenç Tomàs, segons classificats a l'americana.


Andreu Bernat - Foto Joan Oliver.
Andreu Bernat, en plena cursa dins el Palma Arena (FOTO: Joan Oliver).


Joan Oliver.


El Palma Arena, actualment Velòdrom Illes Balears, acollí el passat dissabte, 13 d’abril, a partir de les quatre del capvespre, la primera edició del Trofeu Infineathai de Pista – Memorial Joan Crespi, darrera prova puntuable per a la lliga pistera, baix de la organització de l’Escola de Ciclisme Joan Llaneras, reservat a totes les categories base, més cadets, júniors, elits, sub-23 i màsters, amb curses danesa, hàbil i ràpid, eliminació i americana (actualment madison); sent el sub-23 solleric Andreu Bernat (Hostal La Torre), l’únic corredor comarcal participant, que fent parella amb Llorenç Tomàs (Pabisa), es classificaren en segon lloc a la madison, antiga americana.

Eliminació.
1.- Lluismi Abraham (Cicles Quintana)
2.- Aitor Abraham (Benicàssim)
3.- Josep Blanco (Bimont)
12.- Andreu Bernat (Hostal La Torre)
fins a 21 classificats.

Danesa.
1.- Llorenç Tomàs (Pabisa)
2.- Josep Blanco (Bimont)
3.- Andreu Bernat (Hostal La Torre)
fins a 22 classificats.

Madison.
1.- Jaume Vicenç – Aitor Abraham (Benicàssim), 27 punts
2.- Llorenç Tomàs – Andreu Bernat (Hostal La Torre), 25 punts
3.- Alexandre Bordoy – George Gray (E.C. Llaneras), 6 punts
fins a 12 parelles classificades.

..
..
Brigada Ciclista de la Creu Roja.
Brigada Ciclista de la Creu Roja.
..
..

Publicat a SA VEU, 19-04-2019.


Ciclisme.

Marató Cycling Planet BTT.

L'eivissenc Enric Morcillo arrasà a la resistència alaronenca.

El C.C. Es Pedal copà els dos primers llocs per equips.


Miquel Cabot - Foto Joan Oliver.
Miquel Cabot (C.C. Es Pedal) - FOTO: M. Cabot

Joan Oliver.


Diumenge passat, 14 d’abril, a partir de les nou i mitja del matí, Alaró es convertí en seu de la Primera Marató Cycling Planet de BTT, reservada a les categories de júniors, elits, sub-23 i màsters, organitzada per la P.C. Establiments, puntuable per el Open de Resistència, amb un recorregut de 70 quilòmetres els homes i 59 els mixtes i fèmines, dins un circuit comprés entre Alaró – Es Tossals – Lloseta – Biniamar i Mancor de la Vall, amb clares victòries de l’eivissenc Enric Morcillo (Buff Scott MTB) i de la mundialista de Sant Llorenç Marga Fullana (Platges Cala Millor), a la prova individual, mentre per equips el C.C. Es Pedal copava els dos primers llocs amb les parelles Miquel Serra i Abdó Vich; i Isidre Mateu i Pere Ramis, amb aquest mateix ordre.
Marga Fullana, primera dona classificada, entrà al lloc 30, dels 78 finalistes, a 4’45’’ del professional del camp a través Enric Morcillo.

Classificació individual.
1.- Enric Morcillo (Buff Scott MTB), 3-21’10’’
2.- David Muntaner (Gobik), 3-27’05’’
3.- Joan Costa (Sant Rafel), 3-34’18’’
4.- Rafel Sastre (P.C. Establiments), 3-37’40’’
5.- Pere Amengual (Mancor Vall), 3-39’07’’
7.- Isidre Amengual (S’Escapada), 3-47’00’’
10.- Xisco Ripoll (C.C. Inca), 4-01’54’’
30.- Marga Fullana (Platges Cala Millor), 3-25’55’’, a 1 volta
43.- Miquel Cabot (C.C. Es Pedal), 3-40’47’’, a 1 volta
47.- Joan Cañellas (C.C. Es Pedal), 3-42’26’’, a 1 volta
fins a 78 classificats.

Classificació per equips.
1.- Miquel Serra – Abdó Vich (Es Pedal 2), 4-07’00’’
2.- Mateu Pons – Pere Ramis (Es Pedal), 4-09’29’’
3.- Antoni Vicens – Joan Horrach (Emparellats), 4-09’31’’
fins a 14 equips classificats.

..
..
No importa el que pensen els demés...
..
..

Publicat a SA VEU, 19-04-2019.


Teatre Defensora Sollerense.

Es preservaran més elements patrimonials de la Defensora.

Entre ells un escaló amb la data inaugural.


Teatre Defensora - Foto Joan Oliver.


E.C.


L’Ajuntament preservarà més elements del teatre Defensora Sollerense (a petició de la directiva de la centenària Societat) dels que va retirar de dins l’edifici tot just abans que comencessin les obres de rehabilitació.
La junta de govern, un organisme format per l’Ajuntament i la Societat Defensora, ha acordat retirar diversos elements que es conservaran.
Entre les peces que es retiren i es guardaran hi ha diversos arrambadors de la platea, unes vidrieres, el batiport de l’entrada principal, unes bigues de fusta en bon estat que aguanten l’antic escenari i un escaló de pedra que duu inscrit l’any d’inauguració del teatre.
Tots aquests elements s’intentaran integrar a l’edifici en el decurs de les properes fases de restauració, segons ha assenyalat la regidora de de cultura, Laura Celià (Més), que aquesta setmana va participar a la junta de govern del Teatre.
El municipi ha duit a terme una inversió de 27.000 euros amb la preservació preventiva d’elements patrimonials del Defensora. Totes aquestes peces varen ser retirades i catalogades per unes restauradores professionals i actualment es guarden en un edifici municipal.
A totes aquestes peces (bàsicament telons i bambolines) se li afegiran ara tots aquests elements que es retiren de l’edifici.
Les obres es troben ara en la fase de demolicions interiors d’acord amb el que preveu el projectes que s’està executant.
Per altra banda, Celià va avançar que l’Ajuntament traurà a licitació la segona fase de les obres abans que s’acabi la legislatura.

..
..
Apagar - Brillar.
..
..
Publicat a EL MUNDO, 16-04-2019.
Velocipedo Albert Canut - 1869-
..
..
15 d'abril - Dia del ciclista.
..
..

Publicat a SA VEU, 12-04-2019.


Medicina Esportiva.

Revissions mèdiques als esportistes escolars.


Revisions mèdiques Escola Ciclisme CCDS.
El pavelló de Son Angelats va acollir les proves als joves. (FOTO: Joan Oliver).

Joan Oliver.

El Poliesportiu de Son Angelats, de Sóller, està acollint aquests dies les revisions mèdiques del Servei de Medicina Esportiva del Consell de Mallorca, per detectar les contraindicacions per practicar esport, tant cardiològiques com ortopèdiques o de qualsevol altre tipus, i també donar les indicacions necessàries pèr millorar el rendiment dels esportitstes en edat escolar.
Al voltant de 10.000 nins i nines de Mallorca es beneficien cada any del servei de Medicina Esportiva del Consell de Mallorca.
Aquesta setmana han passat la corresponent revisió, ampliada enguany amb un curset de RCP (reanimació cardiopulmonar bàsica), alumnes de bàsquet i ciclisme base de l'Escola Municipal de Ciclisme del C.C.D.S.

..
..
Faltes ortografia.
..
..

Publicat a SA VEU, 12-04-2019.


Ciclisme.

Memorial Antoni Abraham.

Andreu Bernat, sisè al Memorial Toni Abraham de pista.

Antoni Ballester, del Benicàssim, va ser que va guanyar la prova ciclista.


Andreu Bernat - Foto: Tià Terrassa.

Instantània del sub-23 solleric, escapat dins el Palma Arena. (FOTO: Tià Terrassa).


Joan Oliver.

Dissabte passat, 6 d’abril, a partir de les quatre del capvespre, el Palma Arena ciutadà acollí el tradicional Memorial Toni Abraham de Pista, per a totes les categories, Campionat de Mallorca Open, per a les categories base, amb la disputa de les clàssiques proves de scratch, tempo, eliminació i puntuació, baix de la organització de l’Escola de Ciclisme Joan Llaneras, què comptà dins la categoria open (scratch i puntuació) amb la participació del sub-23 solleric Andreu Bernat (Hostal La Torre), classificat a les dues proves en el lloc sisè, curses a les que arrasà Antoni Ballester (Benicàssim).

Scracth Open.
1.- Antoni Ballester (Benicàssim)
2.- Llorenç Tomàs (Pabisa)
3.- Aitor Abraham (Benicàssim)
6.- Andreu Bernat (Hostal La Torre)
fins a 22 classificats.
 

Puntuació Open.
1.- Antoni Ballester (Benicàssim), 68 punts
2.- Carles Campoy (Cartagena), 51 punts
3.- Jaume Vicens (Joan Llaneras), 28 punts
6.- Andreu Bernat (Hostal La Torre), 5 punts
fins a 22 classificats.
 

General Open.
1.- Antoni Ballester (Benicàssim), 24 punts
2.- Carles Campoy (Cartagena), 17 punts
3.- Llorenç Tomàs (Pabisa), 17 punts
6.- Andreu Bernat (Hostal La Torre), 10 punts
fins a 22 classificats.

..
..
Despertar.
..
..

Publicat a SA VEU, 12-04-2019.


Ciclisme.

Tres dies de Mallorca.

El bunyolí Pere Amengual, sisè classificat a la general absoluta.


Albert Muntaner i Pere Amengual.

Albert Muntaner i Pere Amengual.


Joan Oliver.

Baix de la organització de la U.C. Blahi, del 5 al 7 d’abril les carreteres illenques es convertiren en escenari dels Tres Dies Ciclistes de Mallorca, reservades a màsters i fèmines, amb un total d’aquestes quatre etapes, la segona d’elles contra rellotge individual:

1ª etapa: 5 d’abril, Campos - Campos, 72 quilòmetres (mitjana 44’77).
2ª etapa: 6 d’abril, Colònia de Sant Jordi – Colònia de Sant Jordi, CRI de 5’5 quilòmetres (mitjana 56’96).
3ª etapa: 6 d’abril, Cala d’Or – Cala d’Or, 87 quilòmetres (mitjana 42’86).
4ª etapa: 7 d’abril Porreres – Montision, 99 quilòmetres (mitjana 38’76).

comptant amb la participació dels corredors comarcals Pere Amengual (M-30), Josep Alfaro (M-50), Joan Girona (M-40) i Ramon Ros (M-40).


La general.

 

La general, després de recórrer 263 quilòmetres, a una mitjana de 41’88 (segons el conjunt arbitral), quedà encapçalada pels ULB Josep Olaya (6-16’52’’) i Josep Gómez, només a 11’’; copant el tercer escaló del podi l’illenc Xavier Peris, a 26’’.
El bunyolí Pere Amengual (P.C. Establiments), dins el TOP-10, a la setena posició, a 39’’, fou el primer classificat comarcal; seguit de Ramon Ros (22, a 2’41’’); i Josep Alfaro (28, a 2’51’’).

 

Primera Etapa.
1.- Josep Olaya (ULB Sports Monforte), 1-36’30’’
2.- Pere López (ULB Sports Monforte), 1-36’45’’
3.- Josep Ibáñez (P. C. Gelabert), 1-36’45’’
8.- Ramon  Ros (C.C. Sa Vileta), 1-36’45’’
18.- Pere Amengual (P.C. Establiments), 1-36’45’’
28.- Josep Alfaro (Illes Balears), 1-36’45’’
fins a 80 classificats.
 

Segona Etapa.
1.- Josep Gómez (ULB  Sports Monforte), 5’16’’07
2.- Josep Olaya (ULB Sports Monforte), 5’20’’55
3.- Pere Mas (P.C. Gelabert), 5’24’’50
17.- Pere Amengual (P.C. Establiments), 5’44’’56
26.- Ramon Ros (C.C. Sa Vileta), 5’49’’23
33.- Josep Alfaro (Illes Balears), 5’55’’81
55.- Joan Girona (C.C. Reynés), 6’13’’46
fins a 88 classificats.
 

Tercera Etapa.
1.- Roman Locher (Bike Club Prattigau), 2-01’48’’
2.- Alexandre Martínez (Bicimètrics), 2-01’48’’
3.- Josep Antoni Martínez (P.C. Gelabert), 2-01’48’’
5.- Pere Amengual (P.C. Establiments), 2-01’48’’
22.- Ramon Ros (C.C. Sa Vileta), 2-03’45’’
42.- Josep Alfaro (Illes Balears), 2-03’49’’
63.- Joan Girona (C.C. Reynés), 2-05’53’’
fins a 100 classificats.
 

Quarta Etapa.
1.- Pere López (ULB Sports Monforte), 2-33’14’’
2.- Joan Batle (C.C. Sa Pobla), 2-33’14’’
3.- Josep Martínez (P.C. Gelabert), 2-33’14’’
11.- Ramon Ros (C.C. Sa Vileta), 2-33’14’’
28.- Pere Amengual (P.C. Establiments), 2-33’14’’
52.- Josep Alfaro (Illes Balears), 2-33’14’’
fins a 82 classificats.
 

General.
1.- Josep Olaya (ULB Sports Monforte), 6-16’52’’
2.- Josep Gómez (ULB Sports Monforte), 6-17’03’’
3.- Xavier Peris (C.C. Sa Vileta), 6-17’18’’
7.- Pere Amengual (P.C. Establiments), 6-17’31’’
22.- Ramon Ros (C.C. Sa Vileta), 6-19’33’’
28.- Josep Alfaro (Illes Balears), 6-19’43’’
fins a 57 classificats.

..
..
Bons equips.
..
..
Publicat a ULTIMA HORA, 11-04-2019.


La rehabilitación del teatro Defensora, de Sóller, podrá seguir este año con una ayuda de la ATB.


Imagen del teatro en diciembre, antes de iniciar las obras.
Imagen del teatro en diciembre, antes de iniciar las obras.
Lluc García.

El Ajuntament de Sóller contará finalmente este año con casi medio millón de euros de financiación externa para iniciar la segunda fase de la rehabilitación del teatro Defensora Sollerense, después que se haya resuelto favorablemente la ayuda solicitada al Govern con cargo a la Bolsa de Alojamientos Turísticos.
El año 2018 el Consistorio tuvo que limitar la inversión al proyecto estrella de la legislatura a obras de infraestructura -valoradas en unos 600.000 euros y con cargo a las inversiones sostenibles-. Ante esta situación, algunos vieron peligrar la continuación del proyecto.
Ahora la Agencia de Turisme Balear (ATB) ha resuelto aportar a la segunda fase la cantidad de 474.406 euros. Ésta corresponde al 80 por ciento del coste de esta parte de la actuación. El resto, 118.601 euros, los aportará el Ajuntament con cargo a fondos propios. Quedará todavía otra fase a financiar hasta cubrir la totalidad del proyecto, que en total asciende a cerca de 1,5 millones.
La noticia ha sido recibida con mucha satisfacción por el equipo de Gobierno ya que las obras incluso se podrían licitar antes de que termine la presente legislatura.
Precisamente este miércoles en un pleno extraordinario se aprobaron los
presupuestos de 2019
, con el único voto en contra del Partido Popular, que considera «de mal gusto» aprobar las cuentas a un mes del final de legislatura. Estos presupuestos se aprueban por primera vez con previsión de más ingresos que gastos (2,8 millones de superávit) y contemplan la aportación municipal a estas obras.

..
..
PrimerPas.
..
..

Publicat a SA VEU, 5-04-2019.


Ciclisme.

Bunyola Xtrem Dual BTT.

Es Pedal arrasa a la classificació per equips.

Pere i Isidre Amengual, segon  i tercer classificats a Sa Comunade Bunyola.

Bunyola Xtrem Dual BTT 2019.

Els directius del C.E. Es Pedal llurant els premis als guanyadors. (FOTO: Sebastià Cañellas).

 

Joan Oliver.

Diumenge, 31 de març, a partir de les nou i mitja del matí la Comuna de Bunyola acollí la quarta edició de la Bunyola Xtrem Dual BTT 2019, prova de resistència marató, amb BTT, organitzada, com cada any, pels companys del C.E. Es Pedal bunyolí, puntuable per al Open de Resistència 2019 de la FCIB, individual o amb equips de dos participants, amb sortida des del Garrigó, de Bunyola, per a totes les categories federades, donant tres voltes al dur circuit muntanyenc, amb un recorregut total de 43’50 quilòmetres.
A destacar la brillant actuació dels germans bunyolins Pere Amengual i Isidre Amengual classificats, respectivament, al llocs segon i tercer, a 4’09’’ i 9’30’’ del gran triomfador, el mundialista David Muntaner (Gobik).

Dins la classificació per equips, de dos integrants, el bunyolins arrasaren, copant les dues primeres places del podi amb Isidre Mateu i Pere Ramis (C.E. Es Pedal) al capdamunt del podi, i Abdon Vich i Miquel Serra (C.E. Es Pedal), copant el segon  escaló, a 1’07’’ de Mateu i Ramis.
Dins la categoria femenina victòria de la campiona del Món Marga Fullana, que entrà al lloc vintè, a 32’14’’ de Muntaner. Fullana fou acompanyada al podi per Aina Martínez (54) i Berta Beran (55).

Bunyola Xtrem Dual BTT 2019.

Pere Ramis i Isidre Mateu guanyaren per equips. (FOTO: Sebastià Cañellas).


Classificació Individual.
1.- David Muntaner, 2-19’33’’
2.- Pere Amengual, 2-23’48´'’
3.- Isidre Amengual, 2-28’09’’
7.- Xisco Ripoll, 3-35’32’'
fins a 56 classificats.

Classificació equips.
1.- Isidre Mateu – Pere Ramis (C.E. Es Pedal), 2-38’04’'
2.- Abdon Vich – Miquel Serra (C.E. Es Pedal), 2-40’11’’
3.- Jeroni Fullana – Sebastià Sureda (P.D.), 2-42’39’’
11.- Pep Bauzà – Miquel Cabot (C.E. es Pedal), 3-10’16’’
fins a 22 equips classificats.

..
..
No valies la pena.
..
..
Revisions Mèdiques, 4-04-2019.

Escola Municipal de Ciclisme del C.C.D.S.


Els alumnes de l'Escola Municipal de Ciclisme del C.C.D.S., de Sóller (la més antiga de les Illes Balears), amb seu al Camp Municipal d'Esports Jaume Oliver i Sastre, han passat avui el matí, dia 4 d'abril de 2019, al Poliesportiu de Son Angelats, les seves corresponents revisions mèdiques, amb els tècnics del Servei de Medicina Esportiva del Consell de Mallorca, dirigits pel bon amic, i directiu del C.C.D.S., el Dr. Bartomeu Marí.
Abans de les revisions mèdiques han fet un interessant curset de RCP, com es pot veure, a les fotos adjuntes.
Gràcies companys pel vostre gran treball a favor de l'ESPORT BASE.
Per molts d'anys!!!


Joan Oliver i Ramon.
Secretari del C.C.D.S.










..
..
Lluitar.
..
..

Publicat a SA VEU, 29-03-2019.


Ciclisme

V DH Ponent Gambers.

Salvador Marcús, quart a Peguera.


Salvador Marcús, 24-03-2019.

Impressionant descens del solleric. (FOTO: Joan Manuel Truyols).

Joan Oliver.

Diumenge passat, 24 de març, el renovat Trail Park de Peguera fou escenari de la cinquena edició del DH Ponent Gambers, descens de BTT, que es disputà a partir de les 10 hores, reservat a totes les categories compreses entre els infantils i els M-60, baix de la organització del C.C. The Gambers, amb una participació total de 40 corredors.
Dins els sub-23, amb una inscripció de 12 participants, fou de destacar la brillant actuació del solleric Salvador Marcús (C.C. Reynés), amb un impressionant descens, entrant només a 4’’ del gran triomfador, Xavier Andreu, dels The Gambers, que invertí un temps de 1’21’’. El tercer classificat, dins la mateixa categoria fou Jorge Rey, també dels The Gambers, a 4’’ del solleric.
A la general, Marcús es classificà en quart lloc.

Classificació.
1.- Xavier Andreu (The Gambers), 1’21’’
2.- Nicolau Alemany (P.D.), 1’22’’
3.- Bartomeu Caldes (North Riders), 1-23’’
4.- Salvador Marcús (C.C. Reynés), 1’25’’
5.- Guillem Escobar (P.D.), 1’26’’
fins a 40 classificats.

..
..
Voler, poder.
..
..

Publicat a SA VEU, 29-03-2019.


Atletisme.

World Masters Athletics Championships Indoor.

Toni Pinya, dins el TOP-10 al Campionat Mundial de Torun, a Polònia.


Toni Pinya - Mundial Torun.

Toni Pinya, superà els 38 metres, a Torun. (FOTO: Pere Antoni).

Joan Oliver.


Tal com anunciarem oportunament, Torun (Polònia) acolli, des del 24 al 30 de març, els Mundials d’Atletisme Màster Indoor 2019, amb la participació del mundialista solleric Toni Pinya, dins la modalitat de llançament de disc M-65, que es classificà al lloc desè, amb una marca de 38’63.
A pesar del T-10 aconseguit Toni, segons ens confirmà telefònicament des de Polònia, dimecres migdia, després d’haver finalitzar els seus llançaments, no estava plenament content amb la seva actuació, per baix de les seves possibilitats, d’acord amb els resultats dels entrenaments.


Classificació.
Campió Món: Aldis Putns (Latvia), 45’17
Subcampió Món: Ake Ruus (Sweden), 45’13
Bronze: Siegfried Greine (German), 44’05
10.- Toni Pinya Florit, 38’63
fins a 25 classificats.

..
..
Guanyar, perdre, aprendre.
..
..
Publicat a SA VEU, 29-03-2019.
Veu local - Sa Veu - 29-03-2019.
..
..
Pel·lícula Vida.
..
..

Publicat a SA VEU, 22-03-2019.


Ciclisme


Miquel Mas, homenatjat a Manacor.


Homenatge Miquel Mas, Manacor, 17-03-2019.

El mundialista manacorí Miquel Mas.  (FOTO: Joan Oliver).

Joan Oliver.

El cicloturista manacorí Miquel Mas, ex Campió del Món de Ciclisme Darrera Moto Stayer, i professor de l'Escola de Ciclisme del C.C.D.S. solleric, fou homenatjat, diumenge passat, dia 17 de març, a la seva ciutat natal, després de finalitzada la disputa del "Trofeu Miquel Mas", imposant-li els organitzadors (P.C. Manacor) el mallot de l’arc de Sant Martí, rebent, a més, una placa commemorativa de l’esdeveniment, davant més de dos centenars de ciclistes, organitzadors, amics i autoritats locals.

..
..
Perdre la paciència.
..
..

Publicat a SA VEU, 22-03-2019.


Ciclisme

Trofeu Miquel Mas.

Miquel Riera, segon a la Challenge, dins el tercer nivell.

Pere Casasnovas, quinzè dins primer nivell, a 35'' del líder de la general.



Podi dels triomfadors del Trofeu Miquel Mas. (FOTO: Joan Oliver).

Joan Oliver.

Contra tot pronòstic, i amb participació professional a lo gran, l’M-40 Francesc Salmeron (Viwo Hotels) aconsegueix desbancar, a la quarta i darrera jornada de la Challenge de Primavera, al líder de la màxima categoria, el Primer Nivell, l’elit pobler Antoni Ballester (Benicàssim), a l’agafar-li 17’’ a l’arribada del prestigiós Trofeu Miquel Mas, disputat diumenge passat, 17 de març, a Manacor, baix de la organització dels bons amics de la P.C. Manacor.
La victòria ja es gestà als primers moments de la prova estel·lar, amb una increïble fugida al començament del tercer quilòmetre de cursa, d’un tercer integrat pel noruec Vidar Mehl (Hard Rock), l’anglès Elliot William (P.D.), i el finlandès Ukko Peltonen (TWD Lanken).
Després de molts d’intents de fugida dins el gran grup perseguidor, alguns d’ells iniciats per l’elit solleric del carrer de Sa Mar, mancant una trentena de quilòmetres per a l’arribada aquest es xapa amb dos trossos, quedant el primer integrat per 38 homes, entre ells el líder Antoni Ballester, el solleric Pere Casasnovas, i el que després seria el brillant guanyador de la Challenge Francesc Salmeron.
Posteriorment, abans del començament de la pujada a Sa Vall, darrer port puntuable pel Premi de Muntanya (quilòmetre 60, dels 88 en litigi), es torna fer una nova selecció d’onze corredors, dins els que es troba Salmerón; mentre el llavors líder Ballester i el solleric Casasnovas, es queden dins el pilot, integrat en aquells moments per 27 homes, baix del control del jutge internacional Jordi Gual.
Vidar i Elliot es juguen la victòria a l’esprint, amb triomf pel noruec, que invertí un temps de 1-58’28’’, per fer els 88 quilòmetres, a una súper mitjana de 44’57, donant temps a Elliot.  Ukko, que no pogué aguantar el fort ritme dels darrers quilòmetres, entrà a 6’’.
A 1’23’’ de Vidar entrà un grup d’onze corredors, encapçalat per l’elit professional Rudiger Selig (Bora – Hansgrohe), dins el que es trobava Salmerón, líder definitiu de la Challenge.
A 17’’ d’ells, el pilot, encapçalat per Mikkel Oritsland (Integra), al lloc quinzè, Antoni Ballester al vint-i-dosè, i Pere Casasnovas, al vint-i-quatrè, tots a 1’40’’ del Hard Rock Vidar, guanyador de la jornada, que finalitzaren un total de 114 corredors.
La General final de la Challenge (282 quilòmetres, a una mitjana de 44’91) quedà encapçalada per Francesc Salmerón (Viwo Hotels), acompanyat als llocs d’honor per Antoni Ballester (Benicàssim), en segon lloc; i Jaume Moncades (Mancor de la Vall), en tercer. El solleric Pere Casasnovas (C.C.D.S.), únic finalista comarcal, quedà classificat al lloc quinzè, a només 35’’.

Tercer Nivell.

 
El Tercer Nivell, amb 99 finalistes, es disputà sobre un  recorregut de 42 quilòmetres, fets pel guanyador, el cadet Marc Terrasa (Amiñur), amb un temps de 59’13’’, a una mitjana de 42’56.
Terrasa fou acompanyat als llocs d’honor per l’M-50 i l’M-30 Bernat Noguera (P.D.), i Miquel Àngel Cladera (Pabisa), respectivament, els dos a 2’’, donant temps a un grup integrat per 43 homes, dins els que es trobaven el cadet manacorí Miquel Riera (C.C. Reynés), classificat al lloc vintè; i el júnior fornalutxenc Alfons Ruiz (C.C. Reynés), al lloc quaranta-dosè.
El cadet manacorí Miquel Riera fou el guanyador del Premi de Muntanya de la jornada, amb 3 punts, seguit de Marc Terrasa (2) i Richard Prebble (1).
La General (147 quilòmetres, a una mitjana de 42’92) quedà encapçalada pel M-50 Richard Prebble (P.D.), amb un temps de 3-35’21’’, seguit a 1’10’’ del cadet manacorí Miquel Riera (C.C. Reynés), únic corredor comarcal classificat; copant el tercer lloc del podi Miquel Àngel Cladera (Pabisa), a 1’12’’.
El cadet manacorí s’adjudicà brillantment la General del Premi de Muntanya, seguit de Lluismi Abraham i Richard Prebble.
 

Trofeu Miquel Mas.
1.- Vidar Mehl (Harde Rock), 1-58’28’’
2.- Elliot William (P.D.), 1-58’28’’
3.- Ukko Peltonen (TWD Lanken), 1-58’34’’
4.- Rudiger Selig (Bora – Hansgrohe), 1-59’51’’
24- Pere Casasnovas (C.C.D.S.), 2-00’08’’
fins a 114 classificats.

Tercer Nivell.
1.- Marc Terrasa (Amiñur), 59’13’’
2.- Bernat Noguera (P.D.), 59’15’’
3.- Miquel àngel Cladera (Pabisa), 59’15’’
20.- Miquel Riera (C.C. Reynés), 59’15’’
42.- Alfons Ruiz (C.C. Reynés), 59’15’’
fins a 99 classificats.

General final Challenge.
1.- Francesc Salmerón (Viwo Hotels), 6-18’30’’
2.- Antoni Ballester (Benicàssim), 6-18’33’’
3.- Jaume Moncades (Mancor Vall), 6-18’39’’
15.- Pere Casasnovas (C.C.D.S.), 6-19’05’’
fins a 44 classificats.

Tercer Nivell.
1.- Richard Prebble (P.D.), 3-25’31’’
2.- Miquel Riera (C.C. Reynés), 3-26’41’’
3.- Miquel Àngel Cladera (Pabisa), 3-26’43’’
fins a 26 classificats.

General Premi Muntanya.
1.- Miquel Riera, 6 punts
2.-Lluismi Abraham, 3 punts

3.- Richard Prebble, 1 punt
fins a 4 classificats.

..
..
Ciclista.
..
..
Facebook, 20-03-2019

Mateu Cañellas Roca:
Un homo tot d' una peça!
Un irrepetible promotor i organitzador de l'esport.
Quant me agradava fer una xerradeta amb ell !!!

Facebook, 19-03-2015

Joan Oliver Ramon:
Moltes gràcies per la foto Joana.
Es mon pare, Jaume Oliver Sastre, E.P.R., l'any 2000, quan li varen concedir el CORNELIUS ATTICUS, la més alta distinció que atorga el Govern Balear dins el món de l'esport.

Jaume Oliver Sastre - Cornelius Atticus 2000.
..
..
Estimar la bicicleta.
..
..
17-03-2019.
Homenatge a Miquel Mas

Homenatge Miquel Mas - Manacor 17-03-2019


Joan Oliver.

El nostre bon amic, i professor de l'Escola de Ciclisme del C.C.D.S., el manacorí Miquel Mas, ex Campió del Món de Ciclisme Darrera Moto Stayer, fou homenatjat, aquest diumenge, dia 17-03-2019, a la seva ciutat natal (Manacor), amb motiu de la disputa del "TROFEU MIQUEL MAS", al que per cert, el solleric Pere Casasnovas, hi va fer un gran paparasso, sent dels més combatius, a pesar de la participació dels professionals...

..
..
Motor no contaminant.
..
..

Publicat a SA VEU, 15-03-2019.


Ciclisme.

Campionats de les Balears de Pista.

Andreu Bernat, Campió d’Eliminació Open.

El sub-23 solleric també conquerí els subcampionats de Puntuació i Persecució Individual.

 

Campionat Balears Pista, 10-03-2019

 Bernat  nou Campió, acompanyat de Mayans i Abraham. (FOTO: Pere Antoni).

Joan Oliver.

Diumenge el matí, 10 de març 2019, el Palma Arena acollí els anunciats Campionats de les Balears de Pista per a totes les categories, en els que el sub-23 solleric Andreu Bernat (Hostal La Torre), conquerí brillantment el Títol Territorial dins la prova d’Eliminació Open, i els Subcampionats de les Balears a les proves de Puntuació Open i Persecució Individual Open.

Eliminació Open.
Campió: Andreu Bernat (Hostal La Torre)
Subcampió: Gabriel Mayans (P.C. Gelabert)
Bronze: Lluismi Abraham (Cicles Quintana)
fins a 6 classificats.


Puntuació Open.
Campió: Llorenç Tomàs (Pabisa), 52 punts
Subcampió: Andreu Bernat (Hostal La Torre), 49 punts
Bronze: Aitor Abraham (Benicàssim), 14 punts
fins a 5 classificats.
 

Persecució Individual Open.
Campió: Jaume Vicens (Joan Llaneras) 3’51’’920
Subcampió: Andreu Bernat (Hostal La Torre), 3’57’’430
Bronze: Aitor Abraham (Benicàssim), 3’58’’630
fins a 3 classificats.

..
..
Pensar és gratuit.
..
..

Publicat a SA VEU, 15-03-2019.


Ciclisme.

Challenge de Primavera.

Pere Casasnovas i Miquel Riera, únics supervivens comarcals a la Challenge.

A la contrarellotge Casasnovas entrà a 27'' i Riera a 29'' dels respectius guanyadors.

Aerodinàmica Pere Casasnovas.

L’aerodinàmica de Pere Casasnovas.  (FOTO: Guida).

Joan Oliver.

Dissabte el matí, 9-03-2019, Es Llombards fou seu de la tercera etapa de la Challenge de Primavera, el Trofeu Santanyí, reservat als tres nivells en vigor dins la Balear, amb una contra rellotge individual planenca, de 4’7 quilòmetres, amb sortida dels participants (bastants menys que a les jornades precedents) cada minut.
Dins primer i segon nivell el triomf fou per l’elit pobler Antoni Ballester (Benicàssim) que va fer el recorregut amb un temps de 6’05’’94, a una mitjana de 39’45, segons el conjunt arbitral.
A 9’’d’ell entrava un pletòric Francesc Salmerón M-40 (Viwo Hotels); copant el tercer lloc del podi de la jornada, el M-30 Josep Martínez (C.C. Sa Vileta), a 1’’ de Salmerón.
L’elit solleric Pere Casasnovas (C.C.D.S.), que participà amb la seva bicicleta i material normal de carretera es classificà al lloc 22, a 27’’ de Ballester.
La general, a manca d’una etapa, està comandada per Ballester (4-18’25’’), seguit a 14’’ de Salmerón, a 15’’ de Martínez; i a 32’’ del solleric Pere Casasnovas.

Tercer nivell.

Dins el tercer nivell, amb el mateix recorregut, triomf del M-50 Richard Prebble (P.D.), invertint un temps de 6’31’’45, a una mitjana de 36’83, d’acord amb la informació cedida pel conjunt arbitral.
El cadet Jordi Artigues (C.C. Petra) fou el segon classificat, a 16’’; copant el tercer lloc el M-50 Josep Porcel (A.C. Sineu), ja a 22’’.
Els dos comarcals del C.C. Reynés, Miquel Riera (cadet) i Alfons Ruiz (júnior), es classificaren als llocs vuitè i onzè, a 29’’ i 32’’ respectivament.
La general, a manca del Trofeu Miquel Mas, està encapçalada per Prebble, amb 2-26’16’’, seguit de Artigues a 57’’; i Josep Porcel, a 1’03’’.
Riera, únic supervivent comarcal, es troba classificat al lloc sisè, a 1’10’’.


Trofeu Santanyí.
1.- Antoni Ballester (Benicàssim), 6’05’’94
2.- Francesc Salmerón (Viwo Hotels), 6’14’’40
3.- Josep Martínez (C.C. Sa Vileta), 6’15’’05
22.- Pere Casasnovas (C.C.D.S.), 6’32’’22
fins a 61 classificats.


Tercer Nivell.
1.- Richard Prebble (P.D.), 6’31’’45
2.- Jordi Artigues (C.C. Petra), 6’47’’67
3.- Josep Porcel (A.C. Sineu), 6’53’’59
8.- Miquel Riera (C.C. Reynés), 7’00’’06

11.- Alfons Ruiz (C.C. Reynés), 7’03’’45
fins a 39  classificats.


General Primer Nivell.
1.- Antoni Ballester (Benicàssim), 4-18’25’’
2.- Francesc Salmerón (Viwo Hotels), 4-18’39’’
3.- Josep Martínez (C.C. Sa Vileta), 4-18’40’’
20.- Pere Casasnovas (C.C.D.S.), 4-18’57’’
fins a 53 classificats.
 

General Tercer Nivell.
1.- Richard Prebble (P.D.), 2-26’16’’
2.- Jordi Artigues (C.C. Petra), 2-27’13’’
3.- Josep Porcel (A.C. Sineu), 2-27’19’’
6.- Miquel Riera (C.C. Reynés), 2-27’26’’
fins a 28 classificats.

..
..
Primera Volta Ciclista Espanya.
..
..

Publicat a SA VEU, 15-03-2019.


Atletisme.

Toni Pinya, Campió d'Espanya de llançament de pes, acudirà al Mundial.

Campionat Espanya Pista Coberta 9-03-2019.

Pinya i Rodríguez, recollint els premis dins l’estadi Expourense. (FOTO: Maria Fiol).

Joan Oliver.

Nou Títol Estatal, dins la modalitat de llançament de pes, pel mundialista solleric Toni Pinya, dissabte passat, dia 9 de març, dins la categoria de M-65, conquerit aquesta vegada als XXX Campionats d’Espanya de Pista Coberta, disputats a Ourense, el passat cap de setmana, del 8 al 10 de març, baix de la organització de la Federació Gallega d’Atletisme i l’ajuntament d’Ourense, dins les pistes d’atletisme  cobertes d’Ourense – Expourense.
Toni Pinya,  a les files de l’ADA Calvià, es va convertir en Campió d’Espanya amb un llançament de 9’15 metres, seguit per Carles Rodríguez Garcia (Canguro AAC), amb una marca de 8’38 metres.

Mundials de Màsters.

La vinent cita, per l’atleta de Ses Set Cases, serà el Mundial de Màsters, que es farà a Torun (Polònia) del 25 al 29 d’aquest mateix mes, disputant, en aquesta ocasió, la prova de llançament de disc.

..
..
Durex
..
..

Publicat a SA VEU, 8-03-2019.


Ciclisme.

Challenge de Primavera.

Pere Casasnovas, quart classificat a Sa Ràpita, amb el mateix temps del guanyador.

Casasnovas, setè a la general, a 11 segons del líder.

 



Joan Oliver.

Diumenge, 3 de març, es disputà a Sa Ràpita, la segona jornada de la Challenge de Primavera, el VI Trofeu Joan Serra, sobre un recorregut de 93 quilòmetres, fets pel guanyador, de Primer i Segon Nivell, l’èlit Mikkel Kritsland (Integra Team), amb un temps de 2-06’05’’, a una mitjana de 44’26, donant temps a 132 corredors més, dels 140 finalistes.
Pere Casasnovas (C.C.D.S.), un dels més actius de la segona jornada (classificat a Ses Salines a 11’’ del líder), ho donà tot, estant a tots els talls haguts i per haver, classificant-se al lloc quart, a una passa de podi, a l’esprint final, per darrera Kritsland (Integra Team), Antoni Ballester (Benicàssim), i Maximilian Koch (LKT Team), tots quatre amb el mateix temps.
Pere Casasnovas (C.C.D.S.) passa a ocupar el lloc setè de la General Absoluta, a 11’’ de l’actual líder Marc Buades (Telco).
 

Tercer Nivell.

 
El M-40 Pere Brunet (C.C. Manacorí) fou el triomfador, a l’esprint, de la cursa del Tercer Nivell, sobre un recorregut de 60 quilòmetres, a una mitjana de 43’59, aturant el cronòmetre amb 1-22’35’’, donant temps a 74 ciclistes més dels 82 finalistes.
Brunet fou acompanyat al podi dels triomfadors per l’elit Jordi Gual (C.C. Sa Vileta), i el M-40 Maties Roig (P.D.), en el tercer caixó del podi.
Miquel Biedma, al lloc 32, amb el mateix temps, fou el primer ciclista comarcal classificat; seguit de Gregori Mora (36); Miquel Riera (39); i Sergi Llull (82).

 

Primer Nivell Sa Ràpita.
1.- Mikkel Kritsland (Integra Team), 2-06’05’’
2.- Antoni Ballester (Benicàssim), 2-06’05’’
3.- Maximilian Koch (LKT Team), 2-06’05’’
4.- Pere Casasnovas (C.C.D.S.), 2-06’05’’
fins a 140 finalistes.
 

Tercer Nivell Sa Ràpita.
1.- Pere Brunet (C.C. Manacorí), 1-22’35’’
2.- Jordi Gual (C.C. Sa Vileta), 1-22’35’’
3.- Maties Roig (P.D.), 1-22’35’’
32.- Miquel Biedma (C.C. Felanitx), 1-22’35’’
36.- Gregori Mora (C.C. Reynés), 1-22’35’’
39.- Miquel Riera (C.C. Reynés), 1-22’35’’
82.- Sergi Llull (C.C. Reynés), 1-24’12’’
fins a 82 classificats.

 

General Primer Nivell.
1.- Marc Buades (Telco), 4-12’14’
2.- Tom Fitzpatrick (P.D.), 4-12’14’’
3.- Antoni Ballester (Benicàssim), 4-12’20’’
7.- Pere Casasnovas (C.C.D.S.), 4-12’25’’
fins a 87 classificats.
 

General Tercer Nivell.
1.- Richard Prebble (P.D.), 2-19’45’'
2.- Maties Roig (P.D.), 2-20’46’’
3- Joan Riera (Platges Cala Millor), 2-20’26’’
15.- Miquel Riera (C.C. Reynés), 2-20’26’’
17.- Gregori Mora (C.C. Reynés), 2-20’26’’
50.- Sergi Llull (C.C. Reynés), 2-22’03’’
fins a 53 classificats.

..
..
No canviis.
..
..

Publicat a SA VEU, 8-03-2019.


Ciclisme.

Challenge de Primavera.

Casasnovas, bon paper a Ses Salines.

Miquel Riera i Sergi Llull, dins els vint primers classificats, al Tercer Nivell.

Challenge Ses Salines 2-03-2019.

Pere Casasnovas, encapçalant el cap de cursa, a la darrera volta. (FOTO: Joan Oliver).

Joan Oliver.

El Trofeu Ses Salines inaugurà, dissabte passat, dia 2 de març, la Challenge de Primavera, amb triomf, a l’esprint, dins Primer i Segon Nivell, del sub-23 Tom Fitzpatrick (P.D.) que va batre a l’elit, ex professional illenc, Marc Buades, (Telco), segon classificat, marcant els dos un temps de 2-06’09’’ per fer els 97 quilòmetres del recorregut, a una mitjana de 46’14 (no es corre, es vola).
A 6’’ d’ells es classificaren l’elit Alexandre Latil (P.D.), l’elit Antoni Ballester (Benicàssim) i el M-30 Albert Gelabert (P.C. Gelabert); i per darrera, a tota pastilla, a 11’’ del guanyador, un compacte pilot de 88 homes, encapçalat per l’elit Mikkel Oaristsland (Integra), amb un temps de 2-06’20; dins els que es trobava el solleric Pere Casasnovas (C.C.D.S.), que havia participat a una escapada, amb 3 corredors més, en els quilòmetres inicials, al que els àrbitres col·locaren al lloc 22, amb el mateix temps den Mikkel, classificant-se un total de 107 corredors.


Tercer Nivell.
 

El M-50 Richard Prebble  (P.D.) fou el guanyador, en solitari, de la cursa curta, reservada als corredors del Tercer Nivell, sobre un recorregut de 41 quilòmetres, aturant el crono amb 57’10’’, a una mitjana de 43’03, seguit per un compacte pilot de 57 corredors, encapçalats pels cadets Jordi Artigues i Miquel Calvo, del C.C. Petra, a 41’’, finalitzant la correguda 69 corredors.
Dins el compacte pilot entraren Miquel Riera (8); Sergi Llull (20); Gregori Mora (23); i un poc més distanciat el fornalutxenc Alfons Ruiz (68).
 

Primer Nivell.
1.- Tom Fitzpatrick (P.D.), 2-06’09’’
2.- Marc Buades (Telco), 2-06’09’’
3.- Alexandre Latil (P.D.), 2-06’15’’
22.- Pere Casasnovas (C.C.D.S.), 2-06’20’’
fins a 107classificats.
 

Tercer Nivell.
1.- Richard Prebble (P.D.), 57’10’’
2.- Jordi Artigues (C.C. Petra), 57’51’’
3.- Miquel Calvo (C.C. Petra), 57’51’’
8.- Miquel Riera (C.C. Reynés), 57’51’’
20.- Sergi Llull (C.C. Reynés), 57’51’’
23.- Gregori Mora (C.C. Reynés), 57’51’’
68.- Alfons Ruiz (C.C. Reynés), 1-00’33’’
fins a 69 classificats.

..
..
Bicicletes.
..
..

Publicat al PQST, 09-03-2019.

VIª Tirada Internacional de Passetja.


Diari Post, de Guam - Fotos del C.C.D.S.




Tot un orgull!
Les fotos del C.C.D.S. publicades a un mitjà informatiu de la Illa de Guam, a la Polinèssia, en el Pacífic Occidental.


Pep Ribas Ribas:
Aqui en el periodico "The Guam Daily Post" sale toda la pagina hablando de Roman y Vicent que han conseguido trofeo en el "VI Encuentro Internacional de Tiro con Honda" que se llevó a cabo con motivo del "Día de las Baleares".

..
..
Locos-Savis
..
..

Publicat a SA VEU, 8-03-2019.


Tir de Passetja.

VIª Tirada Internacional.

Foners d'onze països, reunits a Mallorca.

Hi han pres part un total de 103 esportistes.

Tirada Internacional Son Servera - 2019.

Joan Oliver, únic comarcal participant a la prova internacional.  (FOTO: Toni Luque).

Toni Luque.

Un total de 103 foners de onze països (Alemanya, Anglaterra, França, Irlanda, Països Baixos, Illa de Guam - Pacífic, Suïssa, Ucraïna, Colòmbia, Tibet i Espanya), amb participació estatal de 15 ciutats peninsulars, a més dels foners de Mallorca, Menorca i Eivissa, han participat el passat cap de setmana, a la VIª Trobada Internacional de Passetja, des del divendres, dia 1 de març, fins el diumenge, dia 3 de març, dins unes agradables jornades d’activitat esportiva, educativa, cultural i de convivència, amb un conglomerat d’entrenaments, tallers, competicions individuals i per equips, amb pilota i pedra, conferències i visites culturals, on s’ha respirat tir de passetja per tots els porus, baix de l’organització de la Federació Balear de Tir de Fona, amb la col·laboració del Govern Balear i diversos ajuntaments, dins els actes del Dia de les Illes Balears.
Han estat seu de les confrontacions esportives Calvià (divendres), amb la disputa de la Tirada Internacional per equips; Ses Salines (dissabte), amb la disputa de la Tirada Internacional Individual de pedra; i Son Servera (diumenge), amb la disputa de la Tirada Internacional amb pilotes de tennis.
Por motius estructurals, en aquesta edició, el C.C.D.S. no ha pogut presentar cap equip.

..
..
Ma de foner.
..
..
Programa Conferència VIª Tirada Internacional.
..
..
Foner-1
..
..
Programa VIª Tirada Internacional.
..
..

Foner
..
..

Publicat a SA VEU, 1-03-2019.


Ciclisme.

Copa d'Espanya de Carretera.

Gran treball de Pere Casasnovas al Circuit del Guadiana.

Casasnovas va quedar despenjat a la darrera pujada.

Pelotón Tenerife 24-02-2019.
Pelotón Tenerife, segon millor conjunt estatal, durant el mes de febrer. (FOTO: Pere Antoni).

Joan Oliver.

Diumenge, 24 de febrer, a partir de les deu del matí, Don Benito – Don Benito,  cinquanta-tresena edició del tradicional Circuit Guadiana, obrí la Copa d’Espanya de Carretera per a elits i sub-23, sobre un durissim recorregut de 171’4 quilòmetres (4 voltes amb la pujada a Magacela -1’6 quilòmetres- amb rampes de més del 15% de desnivell), fets a una increible mitjana de 43’796, amb triomf a l’esprint de dos professionals, Gerard Armillas (Team Compak), seguit d’Àngel Fuentes (Gomur Liebana), els dos amb el mateix temps, 3-54’49’’; entrant a 2’’ els sub-23 Joel Nicolau (Caixa Rural) i Iñigo Elosegui (Lizarte). Darrera ells un àvid pilot de 29 homes, encapçalat per Leangel Ruben Linarez (Kuota) entrà a 9’’ d’Armillas i Fuentes.
Els millors del Pelotón Tenerife – Bike Point - Pizzeria Española (els queden encara per a disputar 5 proves de la Copa d’Espanya, ja que foren convidats oficialment a sis), foren els coequipiers de l’èlit solleric del carrer de Sa Mar, el velocista Ricardo Zurita (37) a pesar de foradar les dues rodes, mancant només 2 quilòmetres per l’arribada; Dani de la Fe, ex CCDS (45); i Roque Lloret (52).
Pere Casasnovas (P. Tenerife), que durant tota la cursa havia anat dins el primer grup,  degut al gran treball desenvolupat durant els 3 primers terços de cursa, acabada la seva labor, es quedà despenjat a la darrera pujada, entrant al lloc 104, a 5’32’’, conquerint però l’equip canari la quinzena posició (només a 3’16’’ de Lizarte i Caixa Rural), sumant els primers punts per a la Copa d’Espanya.
Segons els comentaristes de Diario Ciclista, el Mutua Levante ha estat el millor conjunt estatal dins el mes de febrer, amb un total de 28 punts; seguit només a un punt pel Pelotón Tenerife, Baque i Aluminios Cortizo (els 3 amb 27 punts), superant als consagrats Caixa Rural (26), Lizarte (20), i Kuota (19), entre molts altres.
 

Classificació Don Benito.
1.- Gerard Armillas (Team Compak), 3-54’49’’
2.- Àngel Fuentes (Gomur Liebana), 3-54’49’’
3.- Joel Nicolau (Caixa Rural), 3-54’51’’
4.- Iñigo Elosegui (Lizarte), 3-54’51’’
5.- Leangel Linarez (Kuota), 3-54’58’’
37.- Ricardo Zurita (P. Tenerife), a 1’10’’
45.- Dani De La Fe (P. Tenerife), a 1’13’’
52.- Roque Lloret (P. Tenerife), a 1’13’’
104.- Pere Casasnovas (P. Tenerife), a 5’32’’
fins a 145 classificats.

..
..
Amor pare.
..
..

Publicat a SA VEU, 1-03-2019.


Ciclisme.

Torneig Euskaldun.

Andreu Bernat participa a la Zumaiako Saria.

 

Andreu Bernat.

Joan Oliver.

El ciclista càntabre Miguel Ángel Fernández (Baqué – Ideus - BH) fou el guanyador, dissabte passat, dia 23 de febrer, de l'onzena edició del Zumaiako Saria, primera prova puntuable per al Torneig Euskaldun, que organitza la Federació Basca de Ciclisme.
La prova ha estat marcada per una gran caiguda massiva que s'ha produït poc abans de la meitat de la carrera en la què s'han vist immersos desenes de corredors, entre ells el solleric Andreu Bernat (Hostal La Torre), vuit dels quals han hagut de ser evacuats a l'hospital.
Davant la manca d'ambulàncies s'ha decidit portar la carrera neutralitzada fins Zumaia i quan han tornat les assistències s'ha reduït el quilometratge en dues voltes. S'ha rodat molt ràpid en aquesta part final i la victòria s'ha dilucidat en un esprint massiu en el qual el guanyador ha estat el corredor càntabre, Miguel Ángel Fernández (Baqué), que és també el primer líder del Torneig Euskaldun.
El sub-23 solleric Andreu Bernat (Hostal La Torre - Ederlan) s’ha classificat al lloc 116, a 55’’.


XI Zumaiako Saria:
1.- Miguel Ángel Fernández (Baqué), 1-31'54''
2.- Mikel Paredes (Fundació Euskadi), 1-31'54''
3.- Raúl Rota (Lizarte), 1-31'54''
116.- Andreu Bernat (Hostal La Torre), 1-32’49’’
fins a 164 classificats.

..
..
Amor i sentiments.
..
..

Publicat a SA VEU, 1-03-2019.


Ciclisme.

BTT Puig d'Inca

Els bunyolins arrasen al Puig de Santa Magdalena.

Triomf del fornalutxenc Lluc Mascarell dins la categoria de principiants.


Pere Amengual - BTT Puig d'Inca.

Pere Amengual, gran triomfador al Puig d’Inca. (FOTO: M. Cabot).

Joan Oliver.

La vint-i-quatrena edició del tradicional BTT Puig d’Inca, baix de la organització dels companys del C.C. Inca, obrí, dissabte passat, 23 de febrer, a partir de les 14-30’ hores, al Puig de Santa Magdalena, el cap de setmana competitiu, reservat als corredors muntanyencs, amb bastant participació comarcal, i triomfs del fornalutxenc Lluc Mascarell dins principiants; i dels bunyolins Jaume Barceló dins alevins, Rafel Lladó dins infantils i Pere Amengual a la general de la cursa llarga.
 

Principiants.

Dotze participants, 5 quilòmetres de recorregut, a una mitjana de 19’63, cursa competitiva, però sense temps, amb clar triomf del fornalutxenc Lluc Mascarell (C.C. Reynés).
 

Alevins.


Nou participants, 9 quilòmetres de recorregut, a una mitjana de 27’11, amb triomf, en solitari, del bunyolí Jaume Barceló (C.C. Es Pedal), amb 55’’ d’avantatge sobre el seu més immediat perseguidor Bernat Massanet (Platges Cala Millor), i 3’26’’ sobre el tercer classificat, Martí Mulet (C.C. Inca).
Marta Coll (C.C. Reynés), al lloc setè, a 8’02’’, fou la primera classificada femenina.
 

Infantils.


Vuit participants, 12 quilòmetres de recorregut, a una mitjana de 34’15, amb triomf, a l’esprint del bunyolí Rafel Lladó (C.C. Es Pedal), sobre Lluc Fernàndez (P.C. Gelabert), tots dos classificats amb el mateix temps, copant el tercer escaló del podi Joan Gamundí (Grup Bimont), a 1’25’’.


Cursa Curta.


Vint-i-un participants, divuit quilòmetres de recorregut, a una mitjana de 16’91, amb triomf, en solitari, de Miquel Capó (C.C. Cala D’Or), seguit a 1’31’’ de Miquel Joan Adrover (C.C. Inca); i a 4’00’’ del tercer classificat, Jeroni Fullana (Platges Cala Millor).
El primer classificat comarcal fou el bunyolí Miquel Cabot (C.C. Es Pedal), al lloc novè, a 9’27’’.


Cursa llarga.


Vint-i-nou participants, vint-i-quatre quilòmetres de recorregut, a una mitjana de 18’84, amb triomf, a l’esprint, del bunyolí Pere Amengual (Mancor de la Vall), seguit a 2’’ de Rafel Sastre (P.C. Establiments), copant el tercer lloc Antoni Pascual (Gobik Factory), a 2’10’’.
 

Principiants.
1.- Lluc Mascarell (C.C. Reynés)
11.- Xavier Bisbal (C.C. Reynés)
12.- Jaume Fons (C.C. Reynés)
fins a 12 classificats.
 

Alevins.
1.- Jaume Barceló (C.C. Es Pedal), 19’35’’
7.- Marta Coll (C.C. Reynés), 27’57’’
fins a 9 classificats.


Infantils.
1.- Rafel Lladó (C.C. Es Pedal), 21’05’’
2.- Lluc Fernández (P.C. Gelabert), 21’05’’
3.- Joan Gamundí (Grup Bimont), 22’30’’
fins a 8 classificats.
 

Cursa Curta.
1.- Miquel Capó (C.C. Cala D’Or), 1-03’53’’
2.- Miquel Joan Adrover (C.C. Inca), 1-05’24’’
3.- Jeroni Fullana (Platges Cala Millor), 1-07’53’'
9.- Miquel Cabot (C.C. Es Pedal), 1-13’20’’
11.- Sebastià Casasnovas (C.C. Reynés), 1-05’20’’, a 1 volta
21.- Dahiana Hernández (C.C. Reynés), 1-16’57’’, a 3 voltes
fins a 21 classificats.
 

Cursa Llarga.
1.- Pere Amengual (Mancor Vall), 1-16’27’’
2.- Rafel Sastre (P.C. Establiments) 1-16’29’’
3.- Antoni Pascual (Gobik Factory), 1-18’37’’
7.- Xisco Ripoll (C.C. Inca), 1-23’10’’
13.- Joan Ruiz (C.C. Reynés), 1-20’06’’, a 1 volta
22.- Joan Cañellas (C.C. Es Pedal), 1-19’’45’’, a 2 voltes.
fins a 29 classificats.

..
..
Direcció correcte.
..
..
Publicat a SA VEU, 1-03-2019.
Sa Veu, 1-03-2019.
..
..
Sentir.
..
..
Esquela Bartomeu Bernat Palou.
..
..
La mesura de l'amor...
..
..

Publicat al SÓLLER, 23-02-2019,


Premiats els millors esportistes de l'any passat.

 

El C.C.D.S. va rebre una menció especial pels seus 50 anys al servei de l'esport.


Millors Esportistes 2018.
Millors Esportistes 2018.


..
..
La diferència.
..
..

Publicat a SA VEU, 22-02-2019,


Premiats els millors esportistes de l'any passat.

 

El C.C.D.S. va rebre una menció especial pels seus 50 anys al servei de l'esport.



Millors esportistes sollerics 2018.
Millors Esportistes Sollerics 2018.
..
..
SI al CICLOTURISME.
..
..

Publicat a SA VEU, 22-02-2019,


Comença la Copa d'Espanya de Carretera.

 

Cites d'alçada per al pilot solleric, en un cap de setmana competitiu.



Pere Casasnovas, escapat.


Joan Oliver.


Després d’un cap de setmana d’absolut repòs competitiu dins el món del ciclisme mallorquí, retorna l’esperada activitat de començaments de temporada, amb l’al·licient de la participació dels nombrosos equips forans, alguns professionals, que segueixen entrenant al llarg i ample de les carreteres illenques.
Iniciarem el calendari competitiu del cap de setmana, el dissabte, amb una de les clàssiques betteteres, la vint-i-quatrena edició del BTT Puig d’Inca, per a tots les categories.
El diumenge el també clàssic i habitual trofeu Cala Millor; mentre el mateix dia en Pere Casasnovas, lluint els colors del Pelotón Tenerife – Bike Point – Pizzeria Española intentarà classificar-se dins els primers llocs a la primera prova de la Copa d’Espanya de Carretera, la Don Benito.
I per acabar, el sub-23 Andreu Bernat, que aquesta setmana passada ha estat de concentració amb el seu nou conjunt Hostal La Torre, amb seu a Pamplona, començarà la seva temporada de carretera estatal, participant també a una de les clàssiques del nord d’Espanya, el Euskaldun Torneo, VIII Premio Zumaia.


BTT Puig d’Inca.


El BTT cerca potenciar-se de nou, amb més competicions i més al·licients. El dissabte, 23 de febrer, a partir de les 14-30’ hores, tindrem una nova prova, reservada a totes les categories, el XXIV BTT Puig d’Inca, que comptarà amb nombrosa participació comarcal.


Trofeu Cala Millor.


Diumenge, dia 24, a partir de les deu del matí, retorna una nova edició del sempre competitiu i disputadíssim Trofeu Cala Millor – Bicicletes Sancho, reservat als Open i Júniors, sobre un dur i ràpid recorregut de 120 quilòmetres, també amb participació comarcal.


Gran Premi Zumaia.


Andreu Bernat (Hostal La Torre) que s’estrenarà, el dissabte, dia 23 de febrer, a partir de les deu del matí, dins la categoria Sub-23, a les proves estatals de ruta, acaba d’arribar d’una concentració amb el seu nou equip, que compte, de moment, amb un total de 15 corredors
Bernat començarà la temporada al VIII Gran Premi Zumaia de l’Euskaldun Torneo (Guipúscoa), baix de les ordres del seu nou director esportiu, José Ignacio Armijo.


Copa Espanya Elit.


Don Benito (Badajoz) serà seu de la primera prova de la Copa d’Espanya Elit i Sub-23 de Carretera, la cinquanta-tresena edició del Circuit del Guadiana, el diumenge, dia 24, amb un dur recorregut de 117 quilòmetres.
Hi participarà l’elit solleric Pere Casasnovas, després de la seva caiguda a Murcia, la passada setmana, a l’etapa final de la Volta Internacional al Guadalentí, a 20 quilòmetres de l’arribada, amb bastantes possibilitats d’adjudicar-se la general.
Per cert, la Copa d’Espanya constarà aquest any de 9 proves, acabant dia 5 de maig, amb el Gran Premi Macario, a Alcalà de Henares (Madrid).

..
..
Traidors.
..
..

Publicat a SA VEU, 22-02-2019,


Com  veu  MÉS PER  SÓLLER  el  TEATRE DEFENSORA  SOLLERENSE.



com veu MÉS PER SÓLLER el Teatre Defensora.


..
..
El passat passa.
..
..

Publicat a saveu.cat, 19-02-2019  - 10-43' hores,


Homenatge als millors esportistes 2018.


Els premiats, ahir a la nit a la Sala Magna de l'Ajuntament de Sóller.


Millors Esportistes Sollerics 2018 - Foto: Joan Vicens (Sa Veu).

Joan Vicens.

La Sala Magna de l'Ajuntament va ser ahir a la nit l'escenari de l'acte de lliurament de premis als millors esportistes de l'any passat. El nedador Joan Lluís Pons, la tripulació del Fehurihi Sailing Team, l'entrenadora de bàsquet Catalina Morell i el Club Ciclista Defensora Sollerense foren els protagonistes de l'edició d'enguany.
Joan Lluís Pons va rebre el guardó "Millor esportista de 2018". El seu pare, que va ser l'encarregar de recollir el premi, va aprofitar l'avinentesa per fer una telefonada en directe al seu fill. Mitjançant un petit altaveu, el nedador solleric va aprofitar per fer un agraïment públic a tots els presents.
Carles Ros, patró de l'embarcació Fehurihi Sailing Team, va ser l'encarregat d'agafar la paraula en nom de l'equip que representa. Just després de rebre el guardó "Millor equip de 2018", Ros va agrair tot el suport rebut per part de les persones i entitats que fan possible el projecte.
Seguidament, Catalina Morell va ser obsequiada amb el premi "Trajectòria esportiva". L'entrenadora del Joventut Mariana va ser presentada pel president de l'entitat, Fredy Mainzer, qui va destacar la seva dedicació durant més de trenta anys com a jugadora i com a preparadora de diverses generacions. L'homenatjada, que es va emocionar en recollir el premi, també va rebre un detall per part d'un grup de jugadores que dirigeix en l'actualitat.
Finalment, Joan Oliver va recollir la "Menció Especial" que enguany s'ha concedit al Club Ciclista Defensora Sollerense, coincidint amb el cinquantè aniversari de la seva fundació. En el seu discurs Oliver va fer un repàs a alguns dels èxits aconseguits durant aquestes cinc dècades i va tenir unes paraules de record pel seu pare.
Els regidors Jaume Mateu, Maria Cruz Ensenyat, Pep Lluís Puig i Susana Sina foren els encarregats de lliurar els guardons. Els noms dels homenatjats han sorgit un any més de les propostes realitzades pels membres del Consell Municipal d'Esports.

..
..
La vida ens canvia...
..
..

Publicat al SÓLLER, 16-02-2019.


Millors esportistes.


Joan LL. Pons, Fehurihi, Cata Morell i CCDS, millors del 2018.



Cinturó Ciclista a Mallorca - 1978.

Cinturó Ciclista a Mallorca - 1978.


R.E.S.


Aquesta setmana s'ha reunit el Consell Municipal 'Esports per tal d'elegir, com es fa cada any, els considerats com a millors esportistes del 2018.
Després de discutir-ho, és va acordar que el millor esportista del 2018 és Joan Lluís Pons, que repeteix guardó, ja que també ho fou l'any passat.
En aquesta ocasió va ser, especialment, per la seva medalla de bronze al Campionat d'Europa de natació, però també altres èxits.
Per altra banda enguany el premi al millor equip serà diferent, ja que per primer cop es concedeix a un esport poc habitual, al menys a Sóller, ens referim a la Vela, ja que el premi és per l'embarcació sollerica Fehurihi, campiona del Princesa Sofia de la seva categoria i d'altres regates a les que ha participat.
Per altra banda, també com cada any, el Consell Municipal d'Esports va decidir concedir dos premis especials, un a una trajectòria esportiva, que serà per Cata Morell Codina, per la seva dilatada vida esportiva en el món del bàsquet, primer com a jugadora i actualment com a entrenadora.
Finalment es va decidir concedir una menció especial al Club Ciclista Defensora Sollerense, que en el 2018, celebrà els seus 50 anys de vida.
La gala de lliurament de guardons serà passat demà, dilluns, dia 18, a les 19-30' hores a la Sala Magna de l'Ajuntament.

..
..
Admiradors Secrets.
..
..

Publicat al SÓLLER, 16-02-2019.


L'escenari del Defensora, protegit de les obres.


Obres Defensora - Foto: Toni Quetglas.
Aspecte que ofereix l'escenari amb la protecció. (FOTO: Toni Quetglas).


Lluc García.


El frontal d'època de l'escenari del teatre Defensora Sollerense ha quedat totalment protegit de les actuacions que es duran a terme en l'interior del teatre durant la seva rehabilitació.
Una empresa especialitzada ha protegit mitjançant una coberta de fusta tot el frontal mentre duren les obres.
Una vegada concloses s'haurà de procedir també a la seva restauració.
D'aquesta manera el teatre no perdrà el seu clàssic caràcter d'espai escènic de principis del segle XX.
Es tracta en tot cas d'una important aposta de la regidoria de cultura per preservar de qualsevol perill tots els elements originals del teatre, independentment del seu valor artístic, encara per determinar de forma pericial peça per peça.
Aquest esforç de conservació no ha sortit gratis a l'Ajuntament ja que ha suposat una despesa que s'acosta als 30.000.
Els materials mobles un cop documentats, preparats, protegits i empaquetats, ja es troben a l'església de l'hospital.

..
..
Bicicleta = Llibertat.
..
..

Publicat a SA VEU, 15-02-2019.


L'Ajuntament lliura dilluns els premis als millors esportistes.


Menció especial al C.C.D.S.


Històrics del C.C.D.S.
Els històrics del C.C.D.S. (Foto: Joan Oliver).


Joan Vicens.


La Sala Magna de l'Ajuntament serà dilluns capvespre l'escenari en el que es lliuraran els premis als millors esportistes de 2018.
El Consell Executiu del Consell Municipal d'Esports ha aprovat la proposta d'esportistes i entitats premiades.
Joan Lluís Pons rebrà el guardó com a "Millor Esportista del 2018"; l'equip de vela Fehurihi Sailing Team serà reconegut com a "Millor Equip 2018", mentre que el premi "Trajectòria esportiva" serà en aquesta ocasió per Catalina Morell (Joventut Mariana).
A més, el Consell Municipal d'Esports ha considerat oportú lliurar una "Menció Especial" al Club Ciclista Defensora Sollerense, coincidint amb el seu cinquantè aniversari de la seva fundació.
L'acte de lliurament de premis començarà a les 19-30' hores.

..
..
Ciclista Femenina i cotxe.
..
..

Publicat a SA VEU, 15-02-2019.


Ciclisme.

Volta Internacional al Guadalenti.

Pere Casasnovas, retirat per caiguda, quan anava escapat, mancant 20 quilòmetres del final.

L'elit solleric entrà al lloc 19, a 4 segons del guanyador, a la primera jornada.


Volta Internacional Guadalenti - Foto Pere Antoni.
Presentació del Pelotón Tenerife. Casasnovas, el tercer per la dreta. (FOTO: Pere Antoni).


Joan Oliver.



No pogué ser. L’èlit solleric Pere Casasnovas (Pelotón Tenerife) es retirà, degut a una caiguda, a manca de vint quilòmetres per finalitzar la segona i darrera etapa de la Volta a Guadalentí (Múrcia), quan anava escapat, baixant el darrer port de muntanya.
Afortunadament tot quedà amb cops, fregades i problemes mecànics, que l’obligaren a finalitzar amb el cotxe oficial del Tenerife Bike Point – Pizzeria Española.
Divuit equips prengueren la sortida a la segona edició de la Volta Ciclista Internacional a la Vall de Guadalentí: la Selecció de Polònia, l’Astanà de Kazajistán, els russos de Lokosphinx, juntament a 15 dels millors conjunts estatals, com l’Esteve Chozas, el Mutua de Levante, ULB Sports d’Alacant, Bike Point de Tenerife i els murcians del Pemoy, Valverde Team i Cartagena Patatas Pijo, sense oblidar el Brócoli Mecánico lorquino.


Primera Etapa.


Un Top-20 a la Volta a Guadalentí per Pere Casasnovas (Tenerife Bike Point), a la jornada inaugural, de 130 quilòmetres, pels voltants de Puerto Lumbreras (4 voltes), amb molt de vent, a la que el del carrer de Sa Mar, fou un dels artífexs, a pesar de diverses caigudes que afectaren molt negativament al Pelotón Tenerife.
El fortíssim ritme de la Selecció Polonesa va trencar el gran pilot, al començament de la tercera volta, fent-se un grup de cap de 21 corredors. Per davant, el millor de l'equip va ser Pere Casasnovas (19è), que va acabar en el pilot davanter, a 4’’ del líder Sxymon Sajnok (Polish National) que s’imposà a l’esprint de 19 homes, marcant un temps de 2-57’41’’, a una mitjana de 43’9.
El segon classificat del Pelotón fou Daniel de la Fe (ex C.C.D.S.), al lloc 25, a 33’’ de Sajnok.
La mala notícia va ser la caiguda de Rodrigo Alonso, que va quedar fora de la lluita per la general.


Segona Etapa.


Però quedava encara l'etapa reina del diumenge, amb un recorregut de146 quilòmetres tallacames, amb varis ports de muntanya de segona i tercera categories.
Els ciclistes van sortir amb moltes ganes de donar-li la volta a la mala fortuna del primer dia. I en el tercer port, el Campico de Lirias, quatre corredors del Pelotón, encapçalats per Pere Casasnovas, es mantenien en posicions capdavanteres. No obstant això, el descens d'aquest port de muntanya va portar amb si les caigudes i abandonaments de Pere Casasnovas (que va sortir fora de la carretera, a una volta, a la darrera baixada) i Iván López (que va haver de rebre punts al colze).
Per davant, Rodrigo Alonso aconseguia connectar amb el grup de cap i Dani de la Fe aguantava al costat de Ricardo Zurita en el grup del líder.
Finalment, Rodrigo Alonso va acabar en 10a posició (TOP-10) en l'ascensió al Castell de Lorca. A la general final Zurita va ser 24º i De la Fe 25º.


Classificació Primera Etapa.
1.- Sxymon Sajnok (Polish National), 2-57’41’’
2.- Gleb Syritsa (Lokosphinx), 2-57’41’’
3.- Miquel Ballesteros (Valverde Team), 2-57’41’’
19.- Pere Casasnovas (Pelotón Tenerife), 2-57’45’’
fins a 117 classificats.

..
..
Consciència.
..
..

Publicat a SA VEU, 15-02-2019.


Ciclisme.

VIª Clàssica dels Murs.

Miquel Riera, cinquè classificat, i segon cadet, dins el tercer nivell.

Cap corredor comarcal finalitzà la cursa estel·lar de primer i segon nivell.



Miquel Riera - Foto Pere Antoni.

Miquel Riera. (Foto: Pere Antoni).


Joan Oliver.


Els professionals del Leopard, conjunt professional holandès, que fa algunes setmanes que entrenen al llarg i ample de les carreteres mallorquines (hem tingut el plaer de rodar amb ells dues vegades, al seu pas per la Vall dels Tarongers) arrasaren com volgueren a la VIª Clàssica dels Murs, copant els dos primers llocs a l’arribada a Sa Pobla, ficant sis dels seus corredors dins els vuit primers llocs de la general, en aquesta dura cursa que inaugurava, dissabte passat, dia 9 de febrer, la temporada competitiva de carretera i servia de començament, al mateix temps, de la nova Challenge Illes Balears de Carretera.
La correguda, dins les màximes categories de primer i segon nivell, tingué un recorregut total de 82 quilòmetres, fets pel guanyador, l’èlit Szymon Rekita (Leopard), amb un temps de 1-50’41’’, a una mitjana de 44’45.
A 49’’ d’ells entrava el seu coequipier Alexander Krieger (Leopard), seguit, amb el mateix temps, de Tom Fitzpatrick (P.D.) i Jan Maas (Leopard), fins a 87 classificats, dins els que no es trobava cap corredor comarcal.
El primer júnior classificat fou Francesc Bennasar (Kometa), al lloc tretzè de la general, a 2’11’’; seguit de Mateu Estelrich (Respectat 1’5), i Sebastià Amengual (Infinobras), tots tres amb el mateix temps.


Tercer Nivell.


Dins el tercer nivell la prova es disputà sobre 33 quilòmetres, fets pel guanyador Sergi Amengual (P.C. Gelabert) amb un temps de 46’30’’, a una mitjana de 42’58, donant temps a Andrew Tabernacle (P.D.), Joan Antoni Pou (Respectat 1’5), Ricard Prebble (P.D.) i Miquel Riera (C.C. Reynés), segon cadet; aturant, els quatre, el crono amb el mateix temps de Sergi.
Per darrera ells entrarien el fornalutxenc Alfons Ruiz (12), Sergi Llull (18), el solleric Miquel Biedma (31) i Gregori Mora (54).


Trofeu Ciutat de Manacor.


El diumenge el matí, a partir de les 10, es disputà, amb sortida i arribada a la Ciutat dels Mobles, el Trofeu Ciutat de Manacor, per Open i Júniors, sobre un recorregut de 97 quilòmetres, fets pel guanyador, Simon Laib (Team Dauner Akkon), amb un temps de 2-20’39’’, a una mitjana de 41’38, acompanyat al podi dels triomfadors per Tom Fitzpatrick (P.D.), tercer classificat dissabte a Sa Pobla; i Roman Locher (C.C. Sa Pobla), copant el tercer escaló del diumenge.
Finalitzaren la prova 74 corredors, cap d’ells comarcal.


Primer i Segon Nivell.
1.- Szymon Rekita (Leopard), 1-50’41’’
2.- Alexander Krieger (Leopard), 1-51’30’’
3.- Tom Fitzpatrick (P.D.), 1-51’30’’
4.- Jan Maas (Leopard), 1-51’30’’
5.- Gaetan Pons (Leopard), 1-52’42’’
fins a 87 classificats.

Tercer Nivell.
1.- Sergi Amengual (P.C. Gelabert), 46’30’’
2.- Andrew Tabernacle (P.D.), 46’30’’
3.- Joan Antoni Pou (Respectat 1’5), 46’30’’
4.- Richard Prebble (P.D.), 46’30’’
5.- Miquel Riera (C.C. Reynés), 46’30’’
12.- Alfons Ruiz (C.C. Reynés), 46’35’’
18.- Sergi Llull (C.C. Reynés), 46’35’’
31.- Miquel Biedma (C.C. Felanitx), 47’13’’
54.- Gregori Mora (C.C. Reynés), 48’15’’
fins a 78 classificats.

..
..
Divertit.
..
..

Publicat a SA VEU, 15-02-2019.


Societat Defensora Sollerense.


De capella a magatzen de telons del Defensora.


Les peces es guarden a la Capella de l'Hospici.


Acaba el treball de les restauradors que han fet la  feina de camp.




Teatre Defensora Sollerense - 2018/.

Les 2 restauradores, amb Tolo Trias, tècnic de la Societat (FOTO: Joan Oliver).


Joan Mora.


Els decorats, telons i bambolines rescatats del teatre Defensora Sollerense ja es guarden a un lloc allunyat de la pols i els excrements dels coloms.
Les més de setanta peces recuperades s'emmagatzemen des de fa uns dies a la capella de l'Hospital, un espai de culte religiós que allotjarà tot aquest material al cor del temple fins que se li doni un emplaçament definitiu.
Am el trasllat de les peces conclou el treball de camp de les dues restauradors que va contractar l'Ajuntament per recuperar i protegir les peces artístiques amb valor històric que albergava el teatre.
La feina de les dues tècniques es centrarà ara en elaborar un informe detallat de la feina feta i les propostes de restauració per a cada una de les peces.
El material que ara es guarda a la capella de l'Hospital ha estat embalat acuradament per les restauradores per evitar que continuï degradant-se.
Se l'ha sotmès a una neteja inicial per retirar-li la brutícia acumulada després d'anys d'abandonament.

..
..
Estimar i Riure.
..
..

Imatges per a recordar...


Mirau quin document més interessant que m'acaba de passar el company Murgui...


A què no sabeu qui és el tercer classificat?


També hi trobareu classificats, entre altres, a Toni Luque, Diego Luque...



Ciclocròs Històric - Son Angelats - Sóller.

..
..
Errades i Aprenentatge.
..
..
Publicat al Sóller, 9-02-2019.


Societat Defensora Sollerense.

Una estructura per protegir l'escenari.


Foto: Tolo Trias.

Foto: Tolo Trias.

Lluc García.


Una empresa especialitzada ha començat a instal·lar aquests dies al teatre Defensora una estructura especial per protegir el frontal de l'escenari -que és d'època- durant les obres de rehabilitació.
L'escenari també ha estat apuntalat per suportar el pes de l'andamiatge que es va col·locar per cobrir el frontal.
També es va procedir a retirar altres elements fixes que encara quedaven.
Mentrestant les obres es limiten per ara la demolició
d'espais annexos al teatre, uns treballs que s'aniran incrementant en els propers mesos.

..
..
..
..

Publicat a SA VEU, 8-02-2019.


Ciclisme.

XVIIIª Challenge Ciclista Professional a Mallorca.

Tim Wellens torna a reinar a Deià.

El ciclista del Lotto Soudal guanya per tercer any consecutiu al Trofeu Serra de Tramuntana.

El bunyolí Rafel Lladó, segon infantil classificat a la Challenge Escolar, de diumenge.


Saortida Port Sóller - Challenge Professional.

Els corredors professionals sortiren, dissabte migdia, ben passats per aigua, des del Port de Sóller, en l’etapa de la Serra de Tramuntana de la Challenge.

(FOTO: Joan Oliver).

Pere Xucglà.


Tim Wellens va guanyar el Trofeu Serra de Tramuntana el passat dissabte a Deià. El belga, per tercer any consecutiu, conquistà l’etapa reina de la Challenge de Mallorca a una jornada de ciclisme èpica.
Els sollerics pogueren gaudir dels millors ciclistes del món al Port de Sóller, on s’inicià la prova. Alejandro Valverde, actual campió del món de ciclisme en ruta; Rafal Majka, tercer a les Olimpíades de Rio 2016; Fabio Aru, guanyador de la Volta a Espanya del 2015 i excampió d’Itàlia; Illnur Zakarin, tercer a la Volta Espanya de 2017 o el propi Wellens, foren algunes de les estrelles que volgueren testar la seva forma a l’inici de temporada. A la sortida ja trobaren la primera de les dificultats de la cursa amb forma de pluja que començà just en el moment de la partida.


Tallament Cinta Sortida - Challenge - 2019.
El regidor Jaume Mateu, tallant la cinta de sortida, al Port de Sóller. (FOTO: Joan Oliver).


Als primers quilòmetres, Lluís Mas, nou fixatge del Movistar Team, va ser protagonista iniciant l’escapada del dia al Coll de Sóller. El mallorquí, víctima d’una caiguda, veia com s’unia al grup Xavi Cañellas. El de Puigpunyent debutava com a professional a la Challenge, a la plaça que deixava lliure Mas al Caja Rural-Seguros RGA. No obstant això, els equips World Tour (els de màxima categoria al món del ciclisme) no donaren facilitats a l’hora de que cap grup s’escapés. Encara que haguessin intents de diferents corredors, el pilot anà agrupat fins a la pujada del Coll de Femenia. Gran culpa d’això fou del Lotto Soudal, coneixedor de l’estratègia de Wellens.
A falta d’uns 40 quilòmetres, s’iniciaren les hostilitats. Després d’un dia en el que la pluja no donà cap respir als ciclistes, començà a granissar quan arribaven a les entranyes del Puig Major. En aquell moment, fou el campió del món, Alejandro Valverde, que començà la seva ofensiva. Després de diversos atacs, l’alemany Emanuel Buchmann, guanyador del Trofeu Andratx –Lloseta, es marxà en solitari per tractar d’aconseguir la victòria. Des del pilot principal (fraccionat en diversos grups durant la pujada al Coll de Femenia) van partir a la caça del ciclista del Bora Hansgrohe l’anomenat Wellens, Valverde i Sergio Higuita. El jove colombià de 21 anys ha pogut participar a la Challenge per la cessió del seu equip (el Education First de primera categoria mundial) a l’esquadra continental Fundació Euskadi, conjunt dirigit per Mikel Landa. El basc no podrà córrer les properes cites per la fractura de clavícula que va sofrir a la primera jornada de la cursa ciclista.
Faltaven 30 quilòmetres i el belga del Lotto no volia complicacions a l’hora d’atrapar a Buchmann. A les rampes del Puig Major, accelerà i Valverde no va poder aguantar el ritme. Wellens i Higuita quedaren tot sols a la caça de la victòria. Per darrera, un grup composat per Nelson Oliveira, José Joaquin Rojas o Simon Spilak van donar caça al murcià i començaren a encalçar als tres primers. Al creuer de Deià a Sóller, el corredor del Bora treia 10 segons a Wellens i Higuita i a poc més d’un minut al grup en el que estava Valverde. De forma mítica, i amb les darreres gotes d’aigua que van haver de sofrir els corredors, el belga va tornar a arrancar per deixar a Higuita i superar a Buchmann.


Tim Wellens, triomfador a Deià - 2019.
Wellens, triomfador, per tercera vegada consecutiva del Trofeu Serra de Tramuntana. (FOTO: Unisport Consulting).


Així, amb 14 segons d’avantatge, Tim Wellens guanyava per tercera vegada consecutiva a Deià sobre l’alemany. A més, s’emportà la classificació de les metes volants. Alejandro Valverde va poder recuperar-se per quedar en tercera posició en detriment del jove colombià de la Fundació Euskadi. També aconseguí el premi a la combativitat pels seus constants atacs al final de l’etapa. El premi de la muntanya va ser per Álvaro Cuadros, del Caja Rural – Seguros RGA. El millor mallorquí va ser Marc Buades, de la selecció espanyola de ciclisme en pista. El de Maria de la Salut va ser l’únic competidor local que va poder acabar a una jornada que serà recordada per les dificultats climatològiques que van viure els ciclistes.


Segona etapa.


El divendres, etapa que també va passar per Sóller, va ser el dia en el que Emanuel Buchmann es lluí i triomfà en el Trofeu Andratx - Lloseta. El ciclista del Bora Hansgrohe atacà a la pujada al Puig Major aprofitant la vigilància a la que es varen sotmetre favorits com Bauke Mollema, Wellens, Valverde o Rafal Majka. Al poliesportiu de Lloseta va arribar en segona posició Tim Wellens, seguit de l’holandès Bauke Mollema. El premi de la muntanya va ser per Tom Skujins, protagonista de la jornada per l’escapada que va realitzar durant més de 100 quilòmetres amb Nico Edet, Oscar Pelegrí i Peio Goikoetxea. El primer balear fou el menorquí Albert Torres, campió del món de Madison al 2014. El de Ciutadella ha emprat la cursa per a preparar el Mundial de ciclisme en pista que es celebrarà a finals de mes a Polònia. Aquests tres guanyaren, respectivament, la combinada, les metes volants i els esprints especials. Cal destacar que, abans de l’etapa, es va haver de canviar el recorregut a causa del despreniment de la carretera de Lluc, al Salt de la Bella Dona.


Quarta etapa.


Marcel Kittel, guanyador de 14 etapes al Tour de França, es va adjudicar la darrera jornada de la Challenge a Mallorca. L’alemany del Katusha va ser el millor a l’esprint del Passeig Marítim per davant de Timothy Dupont i Hugo Hofstetter. L’etapa va ser controlada durant gran part pel Movistar Team de Lluís Mas, guanyador de la muntanya i de la combativitat. A les darreres voltes del tradicional circuit de la capital balear, el Katusha-Alpecin va encapçalar el pilot per posar en safata de plata la victòria de Kittel. Els esprints especials van ser per a l’holandès Lars Boom. Aaron Verwils s’adjudicà les metes volants. El darrer premi per al millor mallorquí va ser per al debutant Joan Martí Bennàssar. El ciclista de 19 anys de la Fundación Alberto Contador va aconseguir arribar amb el mateix temps que el guanyador, just per davant de Xavier Cañellas.


Classificació Trofeu Serra Tramuntana.

1.- Tim Wellens (Lotto Soudal), 4-50’40’’
2.- Emmanuel Buchmann (Bora Hansgrohe), a 14’’
3.- Alejandro Valverde (Movistar), a 1’12’’
4.- Sergio Higuita (Fundació Euskadi), a 1’19’’
5.- Simon Spilak (Katusha), a 1’35’’
fins a 72 classificats.

Classificació Equips Serra Tramuntana.
1.- Bora Hansgrohe 14-36’10’’
2.- Movistar Team, a 27’’
3.- Trek Segafredo, a 5’14’’
4.- Lotto Soudal, a 8’08’’
5.- Team Katusha, a 10’25’’

Classificació Challenge Escolar.

Cadets.
1.- Marc Terrassa (Respectat 1’5), 27’34’’
13.- Gregori Mora (C.C. Reynés), 28’36’’
19.- Sergi Llull (C.C. Reynés), 30’05’’
24.- Joan Torrandell (C.C. Es Pedal), 33’36’’
29.- Antònia Forteza (C.C. Reynés), 34’19’’
30.- Dahiana Hernández (C.C. Reynés), 37’16’’
fins a 30 classificats.

Infantils.
1.- Joan Gamundí (Grup Bimont), 19’18’’
2.- Rafel Lladó (C.C. Es Pedal), 19’20’’
13.- Claudia Horrach (C.C. Reynés), 20’36’’
fins a 22 classificats.

Alevins.
1.- Jaume Barceló (C.C. Es Pedal), 13’00’’
14.- Marta Coll (C.C. Reynés), 16’00’’
fins a 15 classificats.

Principiants.
1.- Josep Lluís López (E.C. Llaneras)
4.- Lluc Mascarell (C.C. Reynés)
fins a 12 classificats.

..
..
Possible.
..
..

Publicat a SA VEU, 8-02-2019.


Ciclisme.

Gran Premi El Bicho.

Pere Casasnovas triomfa a Madrid.

Pelotón Tenerife, millor esquadra masculina al Campionat de Madrid.

Aquest cap de setmana participen a la Volta a Guadalentin (Múrcia).


Pere Casasnovas - Campionat Madrid - 2019.
Escapada, de sortida, del solleric Pere Casasnovas. (FOTO: Pere Antoni).


Joan Oliver.


Anguela (Madrid Team) i Linarez (Kuota - C. Paulino) foren els guanyadors, dissabte passat, 2 de febrer, del Gran Premi Bicicletes El Bicho, amb una inscripció de 170 corredors, cursa que comptava amb la participació del Pelotón Tenerife Bike Point, conjunt peninsular de l’èlit solleric Pere Casasnovas, amb la nova incorporació del Sub-23 felanitxer Mateu Gamundí, inaugurant la temporada 2019, després de la seva fusió amb l’equip Pizzeria Española.
Tenerife Bike Point, el conjunt de Diego Expósito, fou la millor esquadra masculina, estant a tots els talls importants del capvespre esportiu, de la prova valedora pel Campionat de Madrid, que al final, pel mal temps, es reduí dels 90 quilòmetres inicials al 73, que es feren a una mitjana de 39’4, dins un recorregut tallacames (estil Sa Vileta), amb pujades i baixades continues, amb molt de fred i vent.
Amb un fred que xapava roques, el solleric del Carrer de Sa Mar fou el primer en donar canya, partint en solitari des de la mateixa línia de sortida, del Gran Premi Bicicletes El Bicho, de Fuenlabrada.
Posteriorment el Bike Point aconseguí ficar tres corredors més, entre ells Pere Casasnovas, dins el que pareixia la fugida bona, de 16 integrants. Però el treball dels equips més potents per darrere va neutralitzar, de nou, l'intent.
En l'esprint final, Adrián García que lluitava pel Campionat de Madrid es va quedar amb la mel als llavis després de signar la segona posició èlit, i la cinquena de la general. Mateu Gamundí, el nou fitxatge del Tenerife Bike Point, fou setè i tercer Sub-23; i Ricardo Zurita (9è) es van colar entre els millors també.
L’esforç conjunt va permetre al Tenerife Bike Point Pizzeria Espanyola pujar al pòdium com a millor equip del G.P. Bicicletes El Bicho.
Pere Casasnovas, un dels més actius fins als darrers quilòmetres, afluixà una mica al final, degut al intens fred i mal temps, classificant-se al lloc 50 i 20 èlit.
En la lluita pel Campionat de Madrid, Francisco Javier Carrasco (Arrueda) i Alberto Serrano (Escribano) es van imposar en categoria elit i sub-23, respectivament.

Volta a Guadalentin.

Aquest cap de setmana EL Pelotón, conjunt de Pere Casasnovas, té previst participar a la Segona Volta Ciclista Internacional a Guadalentin (Múrcia), que es disputarà en dues etapes, la primera el dissabte, amb sortida i arribada a Puerto Lumbreras (circuit al que els corredors donaran 4 voltes, amb un total de 130 quilòmetres, amb el port de muntanya de la Cañada de Alba); i la segona el diumenge, amb sortida i arribada a Lorca (etapa regna, amb els ports de muntanya de Lomo de Bas, Campico de los Lliria, i la pujada final a la Fortaleza del Sol, amb un total de 116 quilòmetres), i una participació inicial de 18 equips.

Classificació Campionat Madrid.
1.- Lenagel Linarez (Kuota), 1-51’10’’
2.- Eloy Teruel (GSport), 1-51’10’’
3.- Francisco Carrasco (Arrueda), 1-51’10’’
7.- Mateu Gamundí (Pelotón Tenerife), 1-51’10’’
30.- Sergi Iglesias (Pelotón Tenerife), 1-51’44’’
49.- Bernat Trias (Pelotón Tenerife), 1-54’48’’
50.- Pere Casasnovas (Pelotón Tenerife), 1-56’02’’
fins a 68 classificats.

..
..
Lluita.
..
..

Publicat a SA VEU, 8-02-2019.


Societat Defensora Sollerense

Guardades 70 peces del Teatre.


FOTO: Laura Celià.
Foto: Laura Celià.


E.C.

L'Ajuntament guardarà a la Capella de l'Hospital, a Sóller, un total de setanta peces (entre talons, decorats i bambolines) que l'equip de restauradors ha recuperat del teatre Defensora Sollerense.
Les peces han estat embalades per evitar que es puguin degradar en l'emmagatzematge.


..
..
Somni - Propòsit.
..
..

Publicat a SA VEU, 8-02-2019.


Societat Defensora Sollerense.

Una estructura protegirà el frontis.

Arranquen els treballs per protegir l'escenari del Defensora Sollerense.


FOTO: Tolo Trias.


Foto: Tolo Trias.

Joan Mora.

Una estructura de ferro i fusta protegirà el frontis de l'escenari del teatre Defensora Sollerense durant les obres de rehabilitació.
Una empresa contractada per l'Ajuntament va iniciar dimecres el muntatge dels bastiments que serviran per habilitar l'estructura amb la que es pretén preservar un dels elements patrimonials i més característics que integren el teatre.
Pel altra banda, operaris municipals han retirat el cartell publicitari de "La Lareña" que es preservarà juntament amb els telons i les bambolines.

..
..
Jerarquia carrers.
..
..
Publicat a "Ultima Hora",  6-02-2019.


..
..
Temps i Amics.
..
..

Publicat a SA VEU,  4-01-2019.


Trampes a les obres de reforma del teatre Defensora Sollerense.



Façana Defensora.

Joan Mora.

La reforma del Teatre Defensora Sollerense està en marxa, això si, damunt els papers.
Qualsevol que hagi passat aquests dies pel carrer de Reial no haurà vist ni material d'obra, ni manobres ni bastiments. Res.
L'Ajuntament ha fet una trampa justificant que l'empresa concessionària de les obres està fent acopi de materials per justificar que el projecte de la legislatura estava en marxa el 31 de desembre.
Contràriament hagués perdut la inversió sostenible.

..
..
CartaReis-2019
..
..

Publicat a SA VEU,  4-01-2019.


Dilluns es cobreix el frontis de l'escenari del Defensora.

.




Joan Mora.

Dilluns arranquen els treballs preliminars de la reforma del Defensora amb el cobriment del frontis de l'escenari amb una estructura de fusta.
Amb aquest actuació es vol preservar un element característic de la decoració interior del teatre.
El cobriment del frontis que ara es realitza no forma part del projecte d'obra, sinó que es tracta d'una actuació paral·lela i prèvia que es realitza abans que l'edifici entri en obres.
També dilluns les restauradores començaran les labors de trasllat dels telons.

Defensora-2016...
..
Cafè amb tu.
..
..

Publicat a SA VEU,  4-01-2019.


El Defensora entra formalment en obres de rehabilitació.

Firmades les primeres certificacions de treballs.

Les certificacions s'havien de firmar abans de final d'any.

L'Ajuntament aprova les primeres certificacions dels projectes que es financen amb les inversions sostenibles.



Defensora-2007.


Joan Mora.


La junta local de govern ha aprovat les primeres certificacions d'obra dels projectes que es financen amb les denominades inversions sostenibles.
El municipi va fer aquesta aprovació a finals de la setmana passada, a pocs dies de que acabés l'any 2018.
Entre les inversions que ja tenen certificacions hi ha la reforma del teatre Defensora Sollerense, la construcció de la passarel·la peatonal a l'avinguda d'Astúries o la renovació de la xarxa d'enllumenat públic dels sectors de Ses Argiles i ses Marjades, han informat fonts de l'Ajuntament.
L'aprovació d'aquestes certificacions és un tràmit burocràtic que l'equip de govern havia de realitzar abans de l'1 de gener, ja que les inversions sostenibles de 2018 tenien com a requisit infranquejable que les obres en qüestió havien d'estar en execució abans que finalitzés l'exercici.
Per això les certificacions emeses no poden recollir obra executada, sinó l'acopi de materials per poder-les realitzar properament.
Les inversions sostenibles es financen amb part del superàvit que va obtenir l'Ajuntament durant l'exercici econòmic de 2017.
El pacte va destinar a aquestes actuacions una partida inicial d'un milió d'euros que finalment s'ha vist reduïda als 912.000 euros després d'haver renunciat a un dels projectes inicialment prevists.
El batlle de Sóller, Jaume Server (Més), confia que els treballs materials, tant al Defensora com a la resta d'inversions, sostenibles estiguin en execució dins el mes de gener, per tal de donar compliment al calendari previst.

..
..
Bici-Cotxe.
..
..
Publicat a SA VEU,  4-01-2019.


Ciclisme.

Represa de les activitats a les escoles de ciclisme.


Escola Ciclisme C.C.D.S. 2018-2019.


Joan Oliver.


Després de les concebudes activitats nadalenques del C.C.D.S., entre elles la clàssica xocolatada i el dinar de cloenda de temporada, toca ara el descans actiu de Cap d’Any i Reis, recomençant els alumnes les activitats del curs 2018-2019, el dijous dia 10 de gener, mentre l’escoleta del C.C. Reynés, que tancà l’any també amb una bona xocolatada, recomençarà el dissabte dia 12 de gener.

..
..
Sol-Pluja.
..
..

Publicat a SA VEU,  4-01-2019.


Ciclisme i Tir de Passetja.


El 2019 comença amb tres proves ciclistes i tres de tir de passetja programades a la nostra comarca.


La primera prova serà pel mes de maig i consistirà en la tirada de Sa Fira.



Joan Oliver.


Es troben ja definitivament aprovades per totes les federacions esportives les activitats de la recentment inaugurada temporada 2019, que a la nostra comarca seran les següents:


CICLISME:


- Dia 6 de juny: VII Cronoescalada Cala Deià. Organitza C.C. Reynés.
- Dia 31 d’agost: VIII Street Race Fornalutx. Organitza C.C. Reynés.
- Dia 3 de novembre: XXXIV Baixada a Sóller – XVII Memorial Jaume Oliver. Organitza C.C.D.S.


Calendari-2019


TIR DE PASSETJA:


- Dia 4 de maig: Tirada Sa Fira. Organitza C.C.D.S.
- Dia 17 d’agost: Tirada Ciutat Sóller. Organitza C.C.D.S.
- Dia 7 de setembre: XXª Tirada Festes Fornalutx. Organitza C.C.D.S.



Foner - Calendari 2019.


..
..
..

Cadena de bicicleta.

..
..

Entra al portal web del C.C.D.S.

..

Aquestes planes són propietat del C.C.D.S.
La reproducció total o parcial,  per qualsevol procediment, ha de comptar amb la nostra autorització.
..

..........Visites a partir del 19-04-2019:



Gràcies per visitar www.esportsolleric.net, el portal web del C.C.D.S. = Informació esportiva actualitzada al moment. -.-.-.- Tot el contingut d'aquest portal és propietat intelectual del C.C.D.S. (www.esportsolleric.net) !
..